Erken Boşalmanın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Boşalma, spermin vücuttan salınması olarak bilinir. Erken boşalma ise bir erkeğin cinsel ilişki esnasında istediğinden çok daha erken bir şekilde boşalmasıdır. Erken boşalmanın bir nedeni olmayabilir. Erken boşalma, cinsel ilişkiyi etkiler ve bu durum, oldukça sinir bozucu olabilir.  Bu durum, sıklıkla meydana gelir ve bazı sorunlara neden olursa tedavi olunması gerekir. Dünya genelinde18 ile 60 yaşları arasındaki her 3 erkekten 1’i erken boşalma sorunu yaşamaktadır. Bu sorunun nedeni genel olarak psikolojik olsa da biyolojik faktörler de önemli bir düzeyde rol oynayabilir.

Boşalma Nasıl Çalışır?

Boşalma, merkezi olan sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. Erkekler, cinsel olarak uyarıldığı zaman beyin ve omuriliğe sinyaller gönderilir. Erkekler, belli bir heyecan düzeyine ulaştığı zaman ise beyinden bu defa üreme organlarına sinyaller gider. Bu durum, spermin penis aracılığıyla salınmasına neden olur (boşalma). Boşalma 2 faza sahip bir eylemdir. Bunlar ise:

  1. Emisyon: Bu faz, spermin, testis bölgesinden prostata geçtiği ve semen yapmak için seminal sıvıyla karıştığı zamandır. Vasa deferentia ise spermin, testisler ile prostattan penisin tabanına taşınmasına yardımcı olan önemli tüplerdir. 
  2. Çıkarma: Bu faz ise penis tabanındaki kasların tam manasıyla kasıldığı zamandır. Bu durum, penisin dış tarafında sperm yapar. Genel olarak, boşalma ile orgazm veya doruk noktası aynı anda gerçekleşir. Bazı erkekler ise boşalma aktivitesinden sonra doruğa çıkabilir. Çoğu zaman ereksiyon, bu adımdan sonra tamamen kaybolur.

Erken Boşalmanın Nedenleri Nelerdir?

Bazı durumlarda erken boşalma, ereksiyon sorunları (iktidarsızlık) olan erkekler için büyük bir problem haline gelebilir. Bu durum erkekler için cinsel ilişki esnasında yeteri düzeyde katı olan bir ereksiyonu yapamadığı ya da sürdüremediği zamandır. Ereksiyon, boşalmadan sonra tamamen ortadan kalktığından dolayı erken boşalma mı yoksa iktidarsızlık mı olduğunu anlamak oldukça zor olabilir. Bundan dolayı ilk etapta iktidarsızlık tedavi edilmelidir. Bu sorun tedavi edildikten sonra erken boşalma problemi de ortadan kalkabilir. Ayrıca erken boşalmanın nedenleri genel olarak şunlardır;

Serotonin: Erken boşalmanın nedeni kesin bir şekilde bilinmemekle birlikte bu sorunda serotonin de önemli bir rol oynayabilir. Serotonin, sinirler aracılığıyla yapılan doğal bir maddedir. Beyinde bulunan yüksek orandaki serotonin, boşalma süresini ciddi düzeyde arttırır. Düşük miktarlar ise boşalma süresini büyük oranda kısaltarak erken boşalmaya neden olabilir. 

Psikolojik Konular: Bazı psikolojik sağlık sorunları da erken boşalmaya neden olabilir. Bu psikolojik durumlarda genel olarak şunları içerir;

  • Yoğun yaşanılan stres,
  • Depresyon durumları,
  • Cinsel aktivite hakkında hayali olan beklentiler,
  • Cinsel baskı durumları,
  • Genel olarak özgüven eksikliği,
  • İlişki problemleri.

Duygusal olan bu sorunları yönetmek erken boşalma sorununu ortadan kaldırabilir. 

Yaş: Erken boşalma sorunu her yaşta meydana gelebilir. Yaşlanma, doğrudan erken boşalmanın bir nedeni değildir. Yaşlanma, sadece boşalma ve ereksiyon durumlarındaki değişikliklere neden olur. Yaşlı erkekler için ereksiyon uzun süreli ya da sert olmayabilir. Ereksiyon, boşalma aktivitesi gerçekleşmeden önce bile uzun süreli olmayabilir. Boşalma eyleminin gerçekleşmek üzere olduğu hissiyatı çok daha kısa süreli olabilir. Bu gibi değişiklikler, doğal olarak erken boşalmaya neden olabilir.

Erken Boşalmanın Tedavisi

YouTube video

Davranışsal ile psikolojik terapiler ve ilaçlar, erken boşalma için ana tedavi yöntemleri olarak bilinir. Hangi yöntemin tam manasıyla erken boşalma tedavisi olacağına karar vermek için doktor ile konuşmak gerekir. Bununla beraber aynı anda birden fazla tedavi türü kombine bir şekilde kullanılabilir. Erken boşalma tedavisi genel olarak şunları içerir:

Psikolojik Terapi: Bu terapi yöntemi, cinsel aktivitelerle alakalı problemlere yol açan olumsuz düşünce ve duyguları ele almanın önemli bir yoludur. Psikolojik terapi, tek tedavi yöntemi olarak kullanılabilir ya da davranışsal terapi ve tıbbı tedavi ile birlikte kombine bir şekilde tercih edilebilir. Terapinin ana amacı, sorunların kaynağını öğrenmek ve erken boşalmayı sonlandırabilecek çözümler bulmaktır. Aynı zamanda partnerlerin birbirlerine daha da yakınlaşmalarını öğrenmelerine yardımcı olmaktır. Psikolojik terapi, cinsel performans hususunda daha az düzeyde gergin olmaya yardımcı olacaktır. Tüm bunlarla beraber eşlerin memnuniyetini arttırmak için daha fazla cinsel anlayış ve özgüven kazandırabilir.

Davranışsal Terapi: Bu terapi yöntemi ise boşalmayı büyük oranda geciktirmek için tolerans geliştirmeye yardımcı egzersizleri tercih eder. Bu yöntemdeki ana amaç, bedenini erken boşalma durumundan uzaklaştırmaya yardımcı olmaktır. Örneğin, sıkma ve dur başlat yöntemi davranışsal terapiye girer. Egzersizler, vücut üzerinde çok iyi düzeyde çalışır, ancak kalıcı bir çözüm sunmayabilir.  

Tıbbi Tedavi: Dünya genelinde erken boşalmayı tedavi etmek için hiçbir tıbbi tedavi yöntemi henüz onaylanmamıştır. Yine de erken boşalma sorunu yaşayan erkeklerde boşalmayı yavaşlattığı görülen bazı ilaçlar, kremler veya spreyler bulunur.

İlaçlar: Doktor, antidepresanların erken ve kadınların boşalma süresini geciktirdiğini fark ettiler. Sertralin, fluoksetin, klomipramin ve paroksetin gibi ilaçlar, serotonin seviyelerini etkiler. Bu da boşalma süresinin uzamasına yardımcı olabilir. Erken boşalma sorunu için kullanılan ilaçlar, her gün ya da yalnızca cinsel aktivitelerden önce alınabilir. Doktor, faaliyet seviyesine göre ne zaman ilaç alınması gerektiğine karar verecektir. İlaç kullanmak için en uygun zaman ise belli değildir. Uzmanların birçoğu cinsel ilişkiden 2 ile 6 saat önce ilaç kullanılmasını önermektedir. Bu ilaçların tüketilmesi bırakılırsa erken boşalma sorunu geri dönebilir. Bu soruna sahip olan erkeklerin birçoğunun sürekli olarak bu ilaçları kullanması gerekir. Kamagra jel ürününe bakmayı unutmayın.

Sprey ve Kremler: Erken boşalma önleyici sprey ya da kremler cinsel ilişkiden 20 ile 30 dakika önce penisin şaft bölgesine uygulanır. Uyuşturma etkisi olan krem ya da spreyler, ereksiyon süresini de uzatabilir. Tüm bunlarla beraber bu sprey ve kremlerle birlikte prezervatif kullanılması boşalma süresini daha da arttırabilir.